واکنش پلیس به کلونی‌های معتادان در تهران

واکنش پلیس به کلونی‌های معتادان در تهران

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین، سرهنگ عبدالوهاب حسنوند در گفتگو با تسنیم درباره فیلم های منتشر شده از تجمع معتادان در تهران و خرید و فروش مواد مخدر توسط آنها، اظهار کرد: از زمان شیوع کرونا در سطح کشور و تهران، اقداماتی توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر مبنی بر طرح های تعطیلات نوروز در کمیته مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ شکل گرفت.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ افزود: جمع‌آوری پنج هزار معتاد جامانده در شهر تهران در مناطق آلوده مخصوصاً مناطقی از جمله فرحزاد، شوش، مولوی، هرندی و دروازه غار از جمله تصمیمات اخذ شده بود.

وی تصریح کرد: این اقدامات باید صورت می‌گرفت اما نامه‌ای از طرف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تهران (زیر مجموعه ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری) به ما ابلاغ شد که با توجه به شیوع بیماری کرونا فعلاً تا اطلاع ثانوی نسبت به جمع‌آوری معتادان متجاهر اقدام نشود.

این مقام انتظامی ادامه داد: از طرفی دیگر برخی زندانیان و معتادان متجاهر در برخی مراکز ماده 16 یا 15 آزاد شدند و این مزید بر علت شد یعنی ضمن عدم تحقق برنامه جمع‌آوری پنج هزار معتاد متجاهر در طرح نوروزی، تعدادی معتاد متجاهر نیز از مراکز بازپروری مرخص شدند و این اتفاقات منجر شد مناطقی مانند فرحزاد، شوش، هرندی، دروازه غار، خلازیر و گردنه تنباکویی که پیش از این کلونی حضور معتادان متجاهر در سطح شهر تهران بود، مجدداً شکل بگیرد.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ به اقدامات انجام شده توسط این پلیس برای مقابله با کرونا در محلاتی مانند شوش و هرندی اشاره و عنوان کرد: در این محلات اقداماتی درباره ضدعفونی و گندزدایی انجام شد.

وی، حضور معتادان متجاهر در سطح شهر را یکی از نگرانی‌های پلیس مبارزه با موادمخدر و فرماندهی انتظامی تهران بزرگ دانست و تأکید کرد: هیچ مرجعی معتادان متجاهر را از پلیس تحویل نمی‌گیرد، در حال حاضر نیز چنانچه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر ظرفیتی ایجاد کند، در مدت یک هفته تمام این معتادان متجاهر را جمع‌آوری می‌کنیم و تحویل مراکز بازپروری می‌دهیم.

این مقام انتظامی افزود: مرکز مهر سروش یکی از مراکز بازپروری معتادان متجاهر است که معتادان متجاهر در این مرکز روزانه توسط اکیپ درمانی معاینه شده و در دو نوبت تمام نقاط مرکز مذکور گندزدایی می‌شود.

حسنوند خاطرنشان کرد: در مرکز مهر سروش [تحت نظر پلیس مبارزه با موادمخدر] هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشتیم و اگر در سایر مراکز نیز کار خود را به این روال انجام می‌دادند این اتفاق پیش نمی‌آمد کما اینکه در دیگر مراکز بازپروری ماده 15 و 16 نیز گزارشی از ابتلا به کرونا گزارش نشده است.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ ادامه داد: شکایات درباره حضور معتادان متجاهر در سطح شهر از طریق سامانه 110 و 197 به پلیس مبارزه موادمخدر و فرماندهی انتظامی ارجاع می‌شود و کاملاً در جریان این شکوه و گلایه‌ها هستیم.

جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر باید در اسرع وقت تشکیل شود

وی درباره نحوه تصمیم‌گیری مجدد برای جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر، گفت: شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر زیر مجموعه ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری است، این شورا ترتیبی اتخاذ می‌کند که تمام مراکز ماده 16 و 15 ظرفیت مدنظر را ایجاد کنند، اکنون تقریباً ظرفیت نگهداری هشت هزار نفر در این مراکز وجود دارد.

این مقام انتظامی یادآور شد: شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر باید این جلسه را در اسرع وقت تشکیل دهد؛ در این شورا نمایندگانی از دادستانی تهران، پلیس، بهزیستی، وزارت بهداشت و سپاه حضور دارند.

حسنوند با بیان اینکه در ایام شیوع ویروس کرونا نیاز است که معتادان متجاهر در سطح جامعه نباشند، اظهار کرد: در تمام مراکز ماده 16 یک واحد مددکاری وجود دارد، این واحدهای مددکاری تصمیم برای ترخیص می‌گیرند و مدیر مرکز مذکور نیز موضوع را به مرجع قضائی گزارش داده و مرجع قضائی در نهایت تصمیم‌گیری می‌کند.

مراکز بازپروری تشخیص دادند در دوره شیوع کرونا، معتادان را ترخیص کنند!

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا، مراکز بازپروری این تشخیص را دادند که به دلیل احتمال ابتلای افراد نگهداری شده در آنها به بیماری کرونا، باید آنها آزاد شوند و موضوع را به مقام قضائی گزارش دادند البته ما در مرکز مهر سروش این گزارش را به مقام قضائی اعلام نکردیم زیرا نظارت خوبی در این مرکز انجام می‌شود.

وی یادآور شد: می‌شد در شرایط بحران مراکز قرنطینه به پیوست در همان مراکز ماده 16 درنظر گرفته و این افراد ترخیص نمی‌شدند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه در تهران حدود 19 هزار معتاد متجاهر وجود دارد، گفت: اکنون هفت هزار نفر در مراکز نگهداری حضور دارند و مابقی رها شده‌اند، ممکن است برخی از این معتادان رها شده در سطح شهر و مشهود نباشند اما تعداد عمده آنها در سطح شهر حضور دارند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *