مدیریت تعارض زوجین و نقش مشاوره زناشویی در حل آن ها

 

با وجود اختلافاتی که داریم، یکدیگر را بشنویم.

 داشتن یک نقشه راه برای مدیریت مشکلات و گفتگوی  راه حل مدار همیشه مثمر ثمر خواهد بود .چرا که شما را هنگام حل تعارض در مسیر اصلی همواره نگه میدارد و  از هرگونه حاشیه رفتن جلوگیری می‌شود. بدین ترتیب  شما اطمینان حاصل می کنید که در مسیر اصلی و درستی قرار گرفته اید و آسیب بیشتری ناخواسته به روابطتان وارد نمی‌کنید .

در برخی از موارد شما فکر می کنید که مشکل را حل کرده اید ولی دوباره در روزهای آتی به کرّات با آن مواجه می‌شوید. اگر چنین تجربه ناخوشایندی دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم.

عناوین مقاله پیش رو:

مدیریت تعارض و راه حل های پیشنهادی برای برقراری  گفتگو میان زوجین 

گام های اصولی برای حل تعارض های تکراری زوجین کدام است؟

تحلیل کارکردی یا تحلیل زنجیره برای حل تعارض زوجین کدام است؟

ارزیابی مراحل چگونه صورت میگیرد؟

آیا موفقیت در طی کردن مراحل باید حتمی باشد؟

 

 

حل اصولی و استراتژیک مشکلات موجود در روابط تلاش زیادی می طلبد. گاهی اوقات مشکلات به دلیل پایدار شدن در طول زمان به سبک ارتباطی ثابت اما مخرب زوجین تبدیل می‌شوند و به راحتی قابل حل نیستند.در چنین شرایطی داشتن یک رویکرد علمی می تواند به شما در جهت مدیریت گام به گام  امور و حل تعارض کمک نماید.

گام های اصولی برای حل تعارض های تکراری زوجین کدام است؟

گام اول : تعیین مسئله اصلی

اکثر  مسائل موجود در روابط زوجین شامل خواسته ی یکی از زوجین برای تغییر دیگری می باشد. متاسفانه داشتن چنین انتظاری در زوج درمانی به نتیجه مثبتی منجر نخواهد شد.

اگر در تعیین آنچه که مسئله است توافق ندارید، تعجب نکنید. سعی کنید راجع به آن، صراحتاً، با ملایمت و توام با تایید صحبت کنید.برخورداری از مهارت های ارتباطی،درک متقابل از مسائل را افزایش داده و در نتیجه به راه حل های بیشتری دست می یابید.آگاهی نسبت به خود، آگاهی نسبت به همسر، شفافیت و وضوح ارتباطی و انعطاف پذیری شناختی می تواند زمینه لازم را در تعیین آنچه به عنوان مسئله باید مطرح شود فراهم نماید. به عنوان مثال، در گام اول بهتر است چیزی را که فکر می‌کنید یک مسئله کوچکی ست و اخیرا هم به کرات اتفاق افتاده و دقیقا مربوط به زمان حال رابطه دو نفره شما است ( نه مربوط به گذشته و نه مربوط به مثلا خانواده های یکدیگر) انتخاب کنید و ببینید در انتخاب مسئله موجود در رابطه تان تا چند اندازه با همسر خود همسو و هم‌جهت هستید و اتفاق نظر دارید.

گام دوم : تجزیه و تحلیل مسئله

 زمانی که نظر همانندی در مورد ابعاد یک مسئله واحد  دارید، این هماهنگی شناختی شما باعث فهم بهتر ابعاد مسئله میشود. راه های زیادی برای تجزیه و تحلیل یک مسئله وجود دارد مثل صحبت کردن کلی در مورد مسئله، پرسش پیرامون چرایی مسئله، تحلیل مورد خاصی از آن  در شرایط اخیر و غیره. این روش تاکید زیادی بر تشریح کردن مسئله، دقیق بودن اجزای آن، توجه به جزئیات بافتی که مسئله در آن رخ می دهد و مشخص نمودن پیامدهای هر رفتار دارد. به تمام مراحل نامبرده  در زوج درمانی «تحلیل رفتار» یا «تحلیل زنجیره» می گویند. چون هر گام که به تجزیه و تحلیل  مسئله منتهی می شود را می توان از قبل پیش بینی نمود.

توانمندی زوجین در اجرای مراحل تحلیل زنجیره ای مسئله مورد نظر به  بهبود  ارتباط و افزایش کارآمدی آنان در حل مسئله بزرگتر در طول زمان منجر می شود.

تمرین :

یکی از اختلافاتی را که اخیراً داشتید انتخاب کنید و تحلیل زنجیره را در مورد آن انجام دهید .

گام سوم : بررسی افکار، احساسات و واکنش های خود و دیگری

پس از تجزیه و تحلیل و مشخص نمودن ابعاد مسئله مورد توافق، یک کاغذ را به دو ستون تقسیم کنید. نام خودتان را در بالای یک ستون و نام همسرتان را در بالای  ستون دیگر بنویسید.سپس  هر کدام احساسات، افکار واکنش‌های خود را در مورد مسئله مشخص شده در ستون مربوط به خود بنویسید.

افکار، هیجانات و واکنش های خود را راجع به اختلاف اخیر به وضوح فهرست کنید. سپس به تبادل اطلاعات در این زمینه با همسرتان بپردازید و آن را به عنوان فرصتی برای گسترش درک خود از همسرتان در نظر بگیرید. سپس مشکل بزرگتری را انتخاب کنید و همان مراحل را دوباره دنبال نمایید.

 نگران عدم حل  مسئله نباشید. این تمرینات در قدم اول فقط برای آگاهی شما از ابعاد مسئله و آشنایی با نقطه نظرات همسرتان می‌باشد.وقتی همسرتان را بهتر درک کنید داشتن روابط دوستانه و برقراری گفتگو برای طی کردن مراحل ، حل آن را آسان تر می شود.

گام چهارم: فهرست کردن راه حل های پیشنهادی همسران به صورت جداگانه می باشد

 برای راه حل‌های ممکن، بارش فکری انجام دهید. تهیه فهرستی از راه حل های ممکن می تواند به شما کمک زیادی کند.تلاش کنید که  ارائه راه حل های شما عاری از تعصب و خلاقانه باشد. برای کمک گرفتن از منابع دیگر مانند (دوستان، کتاب ها و اینترنت ) تردید نداشته باشید. کمک گرفتن و گفتگو درباره مشکل با شخص دیگر می بایست بدون گرفتن قیافه حق به جانب و انتقاد از همسرتان باشد.

گام پنجم: اجماع برای اجرای راه حل پیشنهادی

گفتگو برای رسیدن به توافق نهایی، گام بعدی گفتگو کردن است. می توانید این گام را بلافاصله پس از ارائه راه حل های ممکن انجام دهید.قبل از اجرای هر کدام از راه حل های پیشنهادی مرحله قبل، توقفی داشته باشید و جزئیات هر راه‌حل را با دقت بررسی کنید.

 به اجرای کدام راه حل علاقه دارید؟ و چرا؟

 دلایل موافق و مخالف (سود ها و ضرر ها) را مشخص نمایید. سپس در حالیکه در خصوص دلایل موافق و مخالف صحبت می کنید، هر یک اجرای راه حل ها را با یکدیگر تمرین کنید.

 آیا در میان راه حل های انتخابی می توانید یکپارچگی منسجمی ایجاد کنید؟

 مانند دیگر گامها،گفتگو کردن به شکیبایی و عزم راسخ دوجانبه نیاز دارد.

گام ششم : به توافق تان متعهد باشید.

در نهایت، به توافقی که از طرف هر دوی شما قابل پذیرش و قابل اجرا است می رسید. در این مورد،نوشتن کمک بسیاری می‌کند چون با داشتن تعداد زیادی راه حل احتمالی، ممکن است اینگونه تصور کنید که هر دو بر سر یک راه حل توافق دارید در حالی که همسرتان بر سر راه حل  دیگری توافق میکند.بنابراین آن را شفاف و واضح بنویسید. ضروری است که  دقیقا مشخص کنید چه چیزی را از یکدیگر انتظار دارید.

ارزیابی یا اجرا:

فراموش نکنید که موضوع اصلی، ارزیابی عملکرد یکدیگر نیست. بلکه شفاف بودن و اجرای راه حل مورد توافق بسیار مهم است. اکنون زمان عملی ساختن مواردی است که بر سر آنها توافق کرده اید. بنابراین،در یک چهارچوب زمانی مشخص،با یکدیگر هماهنگ شوید:

چه وقت باید توافق به عمل منجر شود؟

ارزیابی کنید که آیا توافق،کارامد است؟

در صورت  نیاز  آیا میتوان آن را به شکل کارآمدتری بهبود بخشید؟

ارزیابی مراحل چگونه صورت میگیرد ؟

وقتی زمان ارزیابی می‌رسد صداقت و صمیمیت در گفتگو اهمیت دارد. زمان ارزیابی،زمانی برای سرکوب کردن یا انتقاد مخرب داشتن و اظهار بیاناتی مثل « بهت گفتم  بودم که………… » یا «من از قبل میدونستم که …….» نیست.

 زمان ارزیابی،زمانی است که با یکدیگر نتیجه ای  را که حاصل شده است، بررسی کنید. توافق به منزله برنامه عملی زوجی و مشترک شما برای بهبود روابط در جایگاه یک زن و شوهر است که در این راستا ممکن است موفق نشده باشید یا بالعکس با هم پیشرفت کرده باشید.

آیا موفقیت در طی کردن مراحل باید حتمی باشد؟

واقعیت این است که برنامه های زیادی در اولین مرتبه و اغلب، دومین و سومین مرتبه شکست می خورند. اگر حل کردن مشکل کار آسانی بود در زمانهای گذشته آن را حل کرده بودید. ممکن است یک مشکل نسبتا سخت، پیچیده ،قدیمی و پر از محرک های هیجانی باشد. بنابراین حل کردن آن کار آسانی نیست و ممکن است به تلاش‌های زیاد دوجانبه شما  نیاز داشته باشد.

بیشترین عاملی که به حل شدن مشکل به صورت ریشه ای کمک می کند ارزیابی آن به این صورت است که:

 آیا به خوبی و طبق برنامه عمل می شود؟

 آیا بر پایه ملاکی که بر سر آن توافق کرده بودید پیش می روید؟

اگر توافقی که کرده بودید به خوبی پیش نرفت، سعی کنید بفهمید که چه چیزی اشتباه بوده است. به هر مرحله برگردید و توجه آگاهانه نسبت به خود و همسرتان،مدیریت هیجان،ابراز روشن احساسات و تایید را به طور چشمگیری به کار بگیرید. شاید طرح مسئله یا تجزیه و تحلیل آن به درستی انجام نشده است. موقعیت موجود را کمی بیشتر تحلیل کنید و دوباره تمام فرآیند را از اول تا آخر بررسی نمایید. به منظور توافق جدید مجدداً مذاکره کنید و از تجربه تان در شکست قبلی، استفاده کنید. بسیار مهم است است که با مسائل کوچک آغاز کنید تا بتوانید به منظور حل موثر مسائل در آینده Leave a Comment on مدیریت تعارض زوجین و نقش مشاوره زناشویی در حل آن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.