ماسک چند درصد احتمال انتقال کرونا را کاهش می دهد؟

ماسک چند درصد احتمال انتقال کرونا را کاهش می دهد؟

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، استفاده از ماسک خطر ابتلا به ویروس کرونا را تا حد زیادی کاهش می دهد و دانشمندان و پزشکان در تحقیقات مختلف این مسئله را ثابت می کنند.

در جدیدترین تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا مشخص شد که پوشاندن بینی و دهان خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا را تا 65 درصد پایین تر می آورد.

پیش از این محققان معتقد بودند که پوشیدن ماسک فقط برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران مفید است. اما مطالعات بیشتری نشان داده اند که یک تکه پارچه و یا ماسک نه تنها مانع از انتشار ویروس شخص بیمار می شود بلکه افراد سالم را از ابتلا به بیماری محافظت می کند.

دکتر دین بلومبرگ ، رئیس بیماری های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان دیویس کالیفرنیا گفت: «همه باید ماسک بپوشند. افرادی که می گویند من اعتقاد ندارم ماسک ها موثر باشند قطعا شواهد علمی را نادیده می گیرند. این یک سیستم اعتقادی نیست. این مانند گفتن این  است که من به گرانش اعتقاد ندارم.»

دو روش اصلی وجود دارد که با استفاده از آن ویروس کرونا از طریق قطرات ایجاد شده حاصل از سرفه یا عطسه به داخل هوا منتقل می شود.

محققان می گویند این قطرات تقریباً یک سوم موهای انسان است  اما با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

راه دوم از ذرات دهانی است یعنی وقتی وقتی صحبت می کنیم به هوا پاشیده می شود و قابل رویت نیست.  مطالعات انجام شده در شرایط آزمایشگاهی نشان می دهد که ویروس بصورت هوایی با نیمه عمر در مقیاس ساعت زنده می ماند. دکتر ویلیام ریستنپارت استاد مهندسی شیمی در دانشگاه دیویس گفت: «این جریان در هوا تداوم می یابد. به همین دلیل باید از ماسک استفاده کرد. جریان هوای کافی ویروس را پراکنده می کند. اگر در داخل خانه هستید ، به فکر باز کردن پنجره ها باشید. شما به همان اندازه هوای تازه می خواهید.»

گزارش های متعددی نشان داده اند که انواع مختلفی از ماسک ها می توانند از ورود قطرات به سیستم تنفسی جلوگیری کنند.

یک مطالعه نشان داد که قطرات بین 20 تا 500 میکرومتر که از دهان کسی در حال حرف زدن خارج شده است ، هنگامی که دهان یک فرد توسط یک ماسک پوشانده شود راهی برای ورود ندارد.

آزمایشات دیگری نشان داد که پوشیدن ماسک باعث کاهش انتشار میزان قطرات و ذرات بزاق کسی که دارای آنفولانزا یا سرماخوردگی در هوا است ، می شود.

جریان نداشتن هوا نیز ممکن است باعث انتقال ویروس شود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا می گوید ادامه پیروی از دستورات مبنی بر استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به کنترل همه گیر بیماری کمک خواهد کرد.

بلومبرگ گفت: ما می دانیم که حفظ فاصله اجتماعی 90 درصد و پوشیدن ماسک 65 درصد خطر  انتقال را کاهش می دهد.  استفاده از ماسک روی همه افراد تأثیر می گذارد. اگر به خانواده یا دوستان و یا حتی اجتماع خود اهمیت می دهید ماسک بزنید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.