سازه های بتنی بهتر اند یا فلزی؟

ساختمان و سازه ها در گذشته از بتن و فلز ساخته نمی شدند .مصالج گذشته خشت و گل نهایتا اجر بود اما امروز انتخاب مصالج بسیار سخت شن شده چرا که نوع سازه ها بسیار بیشتر گشته و هرکدام مزایا ومعایب خواست خود را دارند.

ما سعی کرده ایم در این مقاله برای شما از تاریخچه و کاربرد هرکدام از این اسکلت ها را توضیح دهیم. باما همراه باشید

https://www.tejarat-gram.ir/blog/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF/metal-concrete-structure

سازه‌های بتنی

سازه بتنی چیزی است که در تولید آن از بتن یا به طور معمول بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و پولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار) استفاده شده باشد. در سازه در صورت استفاده از بتن آرمه در قسمت ستون‌ها و شاه تیرها و پی، آن ساختمان یک سازه بتنی محسوب می‌شود.

امروزه بسیاری از پلها را از بتن آرمه می سازند. برای استفاده از پل های بلندتر و بیشتر شدن فاصله پایه پلها از تیر پیشتنیده استفاده می شود.

 

اسکلت فلزی سازه ای ست که به دلیل مقاومت بسیار بالا در عین سبک بودن، مورد توجه بسیاری از سازندگان ساختمان قرار گرفته است. اما این تنها ویژگی مثبت اسکلت فلزی نیست! امروزه معمولا بناها را به صورت اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی می سازند که هر کدام مزایا و معایب مختص به خود را دارند 

 

مقاومت در برابر آتش – یکی از خطرناک ترین خطرات ساختمان ، خطر آتش سوزی است. این امر به ویژه در آب و هوای خشک و بادی و در مورد سازه هایی که با استفاده از چوب ساخته شده اند بسیار صدق می کند. برای اطمینان از اینکه فولاد در شرایط خطرناک آتش سوزی قرار ندارد ، باید نکات ویژه ای در نظر گرفته شود. بتن آرمه به طور مشخص در صورت آتش سوزی خطری ایجاد نمی کند و حتی در برابر گسترش آتش و همچنین تغییرات دما مقاومت می کند. این باعث می شود بتن عایق بندی عالی داشته باشد ، و با کاهش انرژی مورد نیاز برای حفظ آب و هوا ، پایداری ساختمان را در اطراف خود بهبود بخشد. 

 

خوردگی – برخی از مواد سازه ای در برابر خوردگی عناصر اطراف مانند آب ، گرما ، رطوبت یا نمک حساس هستند. در هنگام نصب یک ماده سازه ای باید اقدامات احتیاطی ویژه ای برای جلوگیری از آن انجام شود و ساکنان ساختمان باید از هرگونه نیاز به تعمیر و نگهداری همراه اطلاع داشته باشند. به عنوان مثال ، فولاد سازه ای نمی تواند در معرض محیط قرار گیرد زیرا هرگونه رطوبت یا تماس دیگر با آب باعث زنگ زدگی آن می شود ، این امر باعث به خطر افتادن یکپارچگی سازه ساختمان و به خطر افتادن ساکنان و همسایگان می شود.

 

برای انتخاب یک اسکلت مناسب برای ساختمان ابتدا باید نوع بهره‌برداری از ساختمان و درجه اهمیت آن را تعیین کنیم. در مقایسه مقاومت ساختمان بتنی و فلزی نمی‌توان یکی را مقاوم‌تر از دیگری معرفی کرد. چون در صورت طراحی مناسب و اجرای خوب سازه، هر دو اسکلت باید بتوانند نیروهای وارده را به‌خوبی تحمل کنند؛ اما در مورد نیروی زلزله، وزن سازه یکی از عوامل تشدیدکننده این نیرو است و ازآنجاکه وزن اسکلت بتنی از وزن سازه فولادی بسیار سنگین‌تر است، نیروی زلزله شدیدتری به اسکلت بتنی وارد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *