بیماری «طاعون خیارکی» اتفاق جدیدی نیست/زمان شیوع آنفلوانزا

بیماری «طاعون خیارکی» اتفاق جدیدی نیست/زمان شیوع آنفلوانزا

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، مجید مرجانی، با اشاره به اینکه انتشار برخی مطالب بی پایه و اساس در شبکه‌های اجتماعی، صرفاً تنش و اضطراب را در جامعه افزایش می‌دهد، اظهار کرد: بروز بیماری‌های عفونی از جمله تب کریمه کنگو، آنفلوانزای خوکی و طاعون خیارکی همزمان با شیوع بیماری کرونا در برخی از مناطق دنیا و انتشار مطالب غیر علمی در این زمینه، یکی از مواردی است که به نگرانی‌های مردم دامن زده است.

 

وی ادامه داد: بسیاری از این بیماری‌ها در برخی کشورها، بومی همان منطقه هستند و هر سال در یک دوره زمانی شیوع پیدا کرده و سیستم بهداشتی و درمانی را درگیر می‌کند؛ بنابراین مشاهده موارد آلودگی به طاعون خیارکی یا بیماری‌های عفونی دیگر در برخی مناطق، اتفاق جدیدی نیست.

 

مرجانی تصریح کرد: کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نیست و در برخی فصول بیماری‌هایی مثل تب کریمه کنگو و لپتوسپیروز که ممکن است علائمی شبیه به ویروس کووید ۱۹ داشته باشند، شایع و مانند هر سال کنترل می‌شوند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آنفلوانزا را متفاوت‌تر از سایر بیماری‌های عفونی بومی دانست و افزود: طبق سال‌های گذشته، امسال نیز احتمال شیوع آنفلوانزا از اوایل پاییز تا اواخر زمستان وجود دارد و این احتمال قابل توجه است و همراهی آن با همه گیری کرونا مشکلات بیشتری را در پی خواهد داشت.

 

مرجانی در ادامه از غلبه بر این دو معضل به کمک انجام اقدامات پیشگیرانه، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی عموم مردم ابراز امیدواری کرد.

 

وی ضمن بیان لزوم بی توجهی به مطالب غیر علمی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، عنوان کرد: احتیاط و هشدارهایی که منجر به بهبود رفتارهای بهداشتی مردم شود، بسیار بجا و منطقی است، اما شایعاتی که از مبادی غیررسمی نشر پیدا می‌کنند، نه تنها منجر به ترویج رفتارهای اجتماعی منطقی نمی‌شود، بلکه جامعه را دچار وحشت می‌کند.

 

مرجانی در پایان خطاب به مردم تصریح کرد: لطفاً به شایعات توجه نکنید و در نظر داشته باشید اطلاعات علمی و بهداشتی موثق از مبادی رسمی از جمله وزارت بهداشت، منتشر می‌شود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *