اپل احتمالا به انحصار گوگل در بخش موتورهای جستجو پایان خواهد داد

اپل احتمالا به انحصار گوگل در بخش موتورهای جستجو پایان خواهد داد

[ad_1]

به گزارش جام جم انلاین به نقل از آی تی رسان ،افزایش قابل‌توجه سطح فعالیت سرویس‌دهنده وب شرکت اپل موسوم به Applebot و به‌روزرسانی چشمگیر صفحه پشتیبانی About Applebot شواهدی بر اثبات این ادعا به‌شمار می‌روند. برای مثال اکنون شاهد اضافه شدن قسمتی هستیم که ادعا می‌کند سرویس Applebot نه‌تنها قادر به پیمایش در صفحات HTML است؛ بلکه همانند گوگل به پردازش صفحات می‌پردازد. همچنین اخیرا چندین فرصت شغلی جدید در زمینه مهندسی موتور جستجو در اپل تعریف شده و قابلیت‌های جستجو در سیستم‌عامل‌های iOS و Mac نیز پیشرفت‌هایی را تجربه نموده است.

 

همچنین اپل برای کنار گذاشتن گوگل به‌عنوان موتور جستجوگر پیش‌فرض خود تحت فشار نهادهای نظارتی بریتانیا قرار گرفته است؛ موضوعی که گوگل هر ساله بابت آن میلیاردها دلار هزینه می‌کند. تبعات چنین اقدامی می‌تواند چشمگیر باشد؛ چرا که در حال حاضر اکثر جستجوها روی دستگاه‌های موبایلی انجام می‌شود و سودآورترین کاربران نیز از سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنند. البته اپل از ادامه روند رشد کاربران ناتوان بوده و با توجه با تعداد کاربران پلتفرم‌های اپلی، انتخاب بازارهای جدید از سایر شرکت‌های فنی و ورود به آن‌ها بهترین راهکار موجود به‌شمار می‌رود.

به گفته وبسایت Coywolf مزایای چنین اقدامی برای اپل کاملا مشهود خواهد بود:

تبلیغ اپلیکیشن‌ها در نتایج جستجو که به سود سرویس‌های اپل بوده و از فشار گوگل بر اپلیکیشن‌های وب در حال توسعه خواهد کاست.
تضعیف انحصار گوگل در مقوله جستجو و ضربه قابل‌توجه به درآمدهای این شرکت از حوزه تبلیغات و داده‌کاوی
تبلیغ محصولات و خدمات اپل از جمله سرویس‌های دچار مشکل نظیر +Apple News و +Apple TV
ادامه روند کنترل و قرنطینه اکوسیستم اپل و وابستگی کاربران به نتایج جستجوی شخصی با یکپارچه‌سازی عمیق سرویس و محصول که صرفا از طریق موتور جستجوی اپل امکان‌پذیر است.
توسعه پلتفرم تبلیغاتی اپل به توسعه‌دهندگان برنامه امکان خواهد داد تا از طریق نتایج جستجو به تبلیغ برنامه‌های خود بپردازند.
راه‌اندازی یک موتور جستجوگر به منزله استفاده اپل از سیاست انحصاری روی پلتفرم‌ خود جهت ورود به یک بازار جدید قلمداد می‌شود. به‌عنوان مثال در دهه 1990 نیز شرکت مایکروسافت با اتخاذ رویکردی مشابه اقدام به عرضه یک مرورگر پیش‌فرض جدید روی سیستم‌عامل ویندوز نمود. برای آگاهی آن‌دسته از افرادی که نسبت به توانایی اپل برای کنار زدن گوگل تردید دارند؛ بایستی خاطرنشان کرد که کنترل شدید سیستم‌عامل توسط اپل موجب شده تا میزان استفاده از سرویس اپل مپس در iOS از گوگل مپس پیشی بگیرد. همچنین تعداد مشترکان پولی اپل موزیک در ایالات‌متحده به‌مراتب بیشتر از اسپاتیفای است. اگرچه هر 2 مورد محصولی نامناسب به‌نظر می‌رسند.

چنین تحولاتی برای گوگل و هر کمپانی دیگری احتمالا تداعی‌گر آخرالزمان خواهد بود. بدین‌ترتیب اپل جواز دسترسی انحصاری به ثروتمندترین افراد در جهان را کسب خواهد کرد؛ افرادی که مایل به پولی کردن خدماتی هستند که پیش‌تر به‌صورت رایگان در اختیار سایرین قرار می‌گرفتند.

به‌نظر شما آیا اپل در زمینه به زانو درآوردن گوگل موفق خواهد شد؟

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *