وقتی قطار صنعت کرمانشاه از ریل توسعه خارج می‌شود

به گزارش اخبار شرکت پرتو افکن به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، بحران تولید، بیکاری، تعطیلی کارخانه‌ها و سخت شدن شرایط معیشتی در استان نقل هر مجلسی است و تاب و تحمل مردم را کاهش داده است به طوری که مردم هر روز به امید اتفاقی نو و خوشایند شب و روز را به هم گره می‌زنند که شاید زندگی آنها را تحت‌الشعاع قرار دهد اما وضعیت اقتصادی کنونی خلاف این انتظار را نشان می‌دهد.

هرچند گزارش‌ها از وضعیت وخیم واحدهای تولیدی در نقاط مختلف کشور حکایت دارد اما افزایش بیکاری، رشد بزهکاری، افزایش خشونت و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی موجود در استان کرمانشاه گواه محکمی بر تعطیلی بیشتر و روز به روز واحدهای تولیدی و کارخانه‌های این استان است و علاوه بر آن همچنان اخباری از تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی به گوش می‌رسد.

با وجود حرف‌ها و شعارهای بسیار برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور سیر صعودی تعطیلی کارخانه‌ها، کاهش ظرفیت واحدهای تولیدی و صنعتی و کوچکتر شدن سفره کارگران ملموس است و موج تعطیلی کارخانجات، کارگران را غرق کرده است و براساس گفته بسیاری از کارشناسان این وضعیت اقتصادی نتیجه بی‌توجهی به تولید ملی است.

به نظر می‌رسد ارائه بسته‌های حمایتی و هدایت نقدینگی به سمت تولید و واحدهای تولیدی راکد و نیمه‌راکد در این شرایط بهترین راهکار موجود باشد اما گویا مسئولان هنوز به این باور نرسیده‌اند که تنها کلید رشد اقتصادی کشور به ویژه استان کرمانشاه توجه به تولید است و در این راستا پیاده کردن سیاستهای اقتصاد مقاومتی به دور زدن شرایط فعلی و بهبود وضعیت موجود منجر می‌شود.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه چندی پیش در نشستی با بیان اینکه 800 واحدی تولیدی استان کرمانشاه با یک سوم ظرفیت خود مشغول به کار هستند عنوان کرد: تاکنون 1021 پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی در استان کرمانشاه صادر شده که حدود 200 واحد آن تعطیل شده است.نعمت‌الله حقیقی با بیان اینکه 800 واحدی فعال استان نیز با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند به طوری که با نصف و حتی یک سوم ظرفیت خود مشغول به کار هستند، افزود: مهم‌ترین مشکل صنعت استان بازار است که شرایط بین‌المللی و فضای منطقه‌ای اثرات زیادی بر این موضوع داشته‌اند.

وی با بیان اینکه امسال 1000 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش صنعت کرمانشاه خواهیم داشت عنوان کرد: امسال برای 120 واحد در استان پروانه بهره‌برداری صادر خواهد شد که زمینه اشتغال 3500 نفر را فراهم خواهد کرد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به ضرورت تعامل جدی بانک‌ها با واحدهای صنعتی استان برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت گفت: با توجه به ضرورت رونق تولید و عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در حوزه واحدهای تولیدی صنعتی اما متأسفانه تاکنون نتوانستیم در استان به میانگین متوسط کشوری در رابطه با تأمین منابع مالی مورد نیاز این واحدها برسیم.

حقیقی افزود: رتبه 23 کشور را در این امر کسب کردن برای استانی که بیشترین درصد بیکاری را دارد به هیچ وجه پسندیده نیست و اعتقاد ما این است که بانک‌ها به این مبحث ورود جدی‌تری پیدا کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه انتظار ما از بانک‌ها این است که نگاه حمایتی‌تری در رابطه با پرداخت تسهیلات و تأمین منابع مالی مورد نیاز واحدهای صنعتی داشته باشند گفت: همکاری خوب بانک‌ها که برای پرداخت تسهیلات تعاملات لازم را با واحدهای صنعتی دارند یکی از راه‌هایی است که کشور را به رونق اقتصادی نزدیک می‌کند زیرا حوزه صنعت و معدن در عرصه تولید ملی و اشتغال‌زایی پیشتاز هستند.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران خارجی موجود در واقع ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند، گفت: استان کرمانشاه به دلیل قرار گرفتن در مرز و مشکلات امنیتی نسبت به سایر استان‌ها همچون اصفهان و تهران و شیراز کمتر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد بنابراین باید امتیازات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفت.

این در حالی است که چندی پیش وزارت صنعت با صدور یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد که در دولت یازدهم و تا پایان سال 1395 حدود 5100 واحد صنعتی به‌ دلایل مختلف از جمله مشکلات تکنولوژیکی، نداشتن بازار مناسب، سیاست‌های غلط دولت گذشته و روشهای نادرست در حوزه تولید و تجارت، ضعف مدیریت، نبود توان مالی و تخصص لازم تعطیل شده است.

با این وجود شرایط موجود عزم جدی برای رفع رکود صنایع و واحدهای تولیدی از سوی مسئولان را نشان نمی‌دهد و با توجه به اینکه در این میان وضعیت استان کرمانشاه و بیکاری قابل توجه آن هر روز بیش از روز گذشته خودنمایی می‌کند انتظار توجه به واحدهای راکد و جذب سرمایه‌‌گذار از طریق اعمال مشوقهای مختلف توقع نابجایی محسوب نمی‌شود.

وضعیت بیکاری در استان کرمانشاه تهدیدآمیز است

دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه با اشاره به اینکه براساس آمارهای رسمی استان کرمانشاه در زمینه بیکاری همچنان در صدر قرار دارد اظهار داشت: در ساعات تراکم جمعیت در بازار و اوج کار تردد جوانان در استان قابل توجه است که این موضوع گواهی بر افزایش بیکاری استان است. 

اولیا علی‌بیگی با بیان اینکه وضعیت بیکاری در استان کرمانشاه به موضوعی تهدیدآمیز در استان تبدیل شده است گفت: امروز مسئله بیکاری به‌ویژه بیکاری جوانان تحصیل‌کرده به دغدغه اصلی خانواده‌ها تبدیل شده است و تلاش مسئولان در مرحله نخست باید برای رفع این معضل اجتماعی باشد.

وی با اشاره به ضرورت توجه به بخش خصوصی در استان عنوان کرد: در موضوع اشتغال تمام وزارتخانه‌ها در دولت باید برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشند و رفع معضل بیکاری تنها به عهده وزارت تعاون نیست.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمانشاه اظهار کرد: امروز با وجود بحران بیکاری در استان به جای پرداختن به اشتغال‌زایی کاذب باید به سمت مشاغل مولدی که پایدار باشند حرکت کنیم.

علی‌بیگی افزود: برنامه‌ریزی‌هایی در استان برای اشتغال‌زایی انجام شده است اما باید به این موضوع جدی‌تر پرداخته شود و نگاه علمی و کارشناسی به موضوع اشتغال در استان صورت بگیرد و به عنوان دغدغه اولیه مسئولان اجرایی به ویژه مسئولان اداره کار مورد توجه قرار گیرد.

استان کرمانشاه سال‌ها با مشکلات دفاع مقدس دست و پنجه نرم کرده و در آن سرمایه‌گذاران بنابر شرایط با مهاجرت به استانهای دیگر سرمایه‌های خود را به سمت استان‌های مقصد هدایت کردند و اکنون نیز مشکلات متعدد در استان مانع از بازگشت آنها و جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود و بنابراین ایجاد مشوق‌های متنوع برای جذب سرمایه‌گذار و پرداختن و توجه بیش از پیش به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌تواند راهکاری اساسی برای برو‌ن‌رفت از معضل رکود واحدهای تولیدی و صنعتی و بیکاری استان باشد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *